Jak kupić używaną deskę? 5 Najważniejszych rzeczy do sprawdzenia

Ceny sprzętu snowboardowego nie pozostają dłużne wszechobecnym podwyżkom. Rynek używanego sprzętu ma się całkiem dobrze i może być alternatywą dla osób chcących trochę przyoszczędzić. Podpowiadamy, jak nie dać się naciąć kupując snowboard z drugiej ręki.

jak kupić używany snowboard

Jeśli chcesz wymienić swój obecny snowboard lub dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem i nie chcesz wydawać pieniędzy na nowy sprzęt, możesz rozważyć zakup używanego modelu. Kupując używany snowboard, bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy wybrana deska jest w odpowiednim stanie, tak aby posłużyła nam jeszcze kilka sezonów.

Używaną deskę najlepiej kupić od zaufanej osoby – pierwszego właściciela, który zna jej historię. Dobrze jest wiedzieć ile sezonów ma już za sobą (twardość deski z każdym sezonem spada) i w jaki sposób była eksploatowana i serwisowana.

Bez zbędnych ceregieli przyjrzyjmy się wspólnie 5 najważniejszym elementom, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego snowboardu.

Sidewall i krawędzie

Deska snowboardowa ma budowę warstwową. Składa się z różnych materiałów: w tym włókna szklanego, stali i drewna. Jak wszystko inne, po długotrwałym użytkowaniu i wystawieniu na działanie skrajnych czynników atmosferycznych, warstwy te mogą się degradować i tracić swoje właściwości.

Jedną z pierwszych oznak starzenia się snowboardu są małe pionowe pęknięcia wzdłuż ścian bocznych deski. Mogą zaczynać się jako niewielkie, przypominające drzazgi linie, ale często rozszerzają się z czasem i tworzą zauważalne luki. Chociaż te pęknięcia mogą wydawać się nieistotne, prowadzą do osłabienia całej konstrukcji. Poszukując używanego snowboardu, koniecznie wybierz opcję z solidnymi, niepopękanymi ścianami bocznymi. Mocniejsze pęknięcia na bocznych ściankach mogą również świadczyć o rozwarstwieniu deski – taką deskę raczej spisujemy na straty.

używany snowboard
Mikropęknięcia sidewall’a

Kolejny istotny element w tej części dechy to KRAWĘDZIE (czyli łopatologicznie mówiąc ta metalowa część deski od boku). Ostrzyć krawędzie można ręcznie, co jest najlepszą opcją dla naszego sprzętu – zużywana jest najmniejsza ilość materiału, lub maszynowo, gdzie sporo krawędzi tracimy. Wysokość krawędzi oceniamy patrząc na snowboard od strony ścinki bocznej. Jeżeli grubość krawędzi jest mniejsza niż 1mm, to deskę można uznać za mocno zużytą. Należy również sprawdzić szerokość krawędzi. Krawędź powinna wystawać na około 1mm od pionu ścianki bocznej. Jeżeli ta odległość jest dużo mniejsza, znaczy to, że w desce często zmieniane były kąty ostrzenia, ale nie jest to wada dyskwalifikująca zakup. Równa i naostrzona krawędź to dobre trzymanie i prowadzenie dechy nawet w trudnych warunkach.

używany snowboard
Porysowane, nierówne krawędzie wymagające wygładzenia i ostrzenia
używany snowboard
Rozwarstwienie pomiędzy rdzeniem, ślizgiem i krawędzią

Ślizg

Ślizg snowboardu jest tym, co pozwala mu „sunąć” po śniegu. Jazda po nierównej nawierzchni, twardym lodzie czy kamieniach może powodować poważne ubytki w ślizgu. Jeśli widzisz wyraźne i głębokie linie lub wręcz dziury, skonsultuj się z doświadczonym serwisantem. Część ubytków można wypełnić tzw. kofixem i ponownie wyrównać, jednak jeśli spod ubytku widać rdzeń deski – to bardzo zły sygnał.

używany snowboard
Głębokie zadrapanie ślizgu, kwalifikujące się pod zalewanie kofixem

Sprawdź również czy na ślizgu nie ma widocznych wybrzuszeń w miejscu wiązań, może to świadczyć o nieumiejętnym i zbyt głębokim wkręceniu śrub. Jest to uszkodzenie nienaprawialne. Gładkość ślizgu to podstawa!

Inserty przebijające przez ślizg

Topsheet

Warstwa wierzchnia często jest wykonana z grubego tworzywa sztucznego, które pomaga chronić deskę w trakcie codziennego użytkowania. I chociaż drobne zadrapania lub wgniecenia nie mają znaczącego wpływu na właściwości jezdne, poważne uszkodzenia mogą być znakiem ostrzegawczym.

Porysowany topsheet, wada kosmetyczna niewykluczająca deski technicznie
Wybrzuszenie topsheet’u na tail’u – może wskazywać na pęknięcie/złamanie rdzenia

Jeśli zauważysz, że górna część wybranego snowboardu wydaje się łuszczyć, część wierzchnia może być poważnie uszkodzona. Kiedy górna warstwa snowboardu jest mocno porysowana, wilgoć może uwięzić się między tą warstwą, a warstwami pod nią, powodując degradację rdzenia, lub oddzielenie się warstw od siebie, co całkowicie dyskwalifikuje nasz sprzęt z użycia.

Rdzeń deski

Poprzednie elementy, o których wspomnieliśmy, są dość łatwe do wychwycenia. Jednak rdzeń snowboardu to jego serce i znajduje się we wnętrzu deski, jednocześnie odpowiadając za jej twardość. W związku z tym sprawdzenie jego wytrzymałości i stanu może być trudne, lub wręcz niemożliwe. Warto jednak wykonać jeden test: postaw deskę pionowo opierając na bucie lub dywanie i wypychaj mocno środkową część deski od siebie. Niepokojącym objawem jaki może się pojawić jest trzeszczenie i dziwne dźwięki – może to być oznaka pęknięcia.

Źródło: whitelines.com

Inserty

Inserty czyli gwintowane otwory pod wiązania. Przed zakupem używanej deski należy sprawdzić stan gwintów. Ważne aby żaden z nich nie był popękany. Możesz też spróbować wkręcić śrubę w każdy z nich żeby sprawdzić czy gwint nie jest wyrobiony. W przypadku zakupu przez internet warto poprosić sprzedającego o dokładne zdjęcia insertów z bliska.

inserty
Sprawne, nienaruszone inserty
uszkodzone inserty
Uszkodzenie insertów dyskwalifikujące deskę z użycia

Kupując używaną dechę nie postępuj pochopnie, przyjrzyj się jej dokładnie i sprawdź stan techniczny. Zwróć uwagę na wyżej wymienione szczegóły, zapytaj o wiek i nie kupuj zbyt starych modeli z wypożyczalni. Pamiętaj, aby upewnić się, że dana deska będzie odpowiednia pod twoją wagę, styl jazdy oraz umiejętności. Udanych zakupów!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.