Kurtka czy bluza? Przedstawiamy hit sezonu: ANORAK

To słowo pojawia się coraz częściej: ANORAK. Brzmi jak nazwa dzikiego zwierzęcia z afrykańskiego safari? To na pewno, ale tutaj zdecydowanie mówimy o części naszej snowboardowej garderoby! Szybki przegląd marek produkujących anoraki pokazuje, że nie ma do końca zgody co do tego, czym właściwie jest anorak. Niezależnie od formy, w jakiej się pojawiają, jedno jest pewne: anoraki są w modzie.

anorak

My jako definicję przyjmujemy, że anorak to rodzaj kurtki z kapturem. Zamiast zamka idącego przez całą długość, znajduje się on tylko w górnej części aby ułatwić zakładanie. Posiada dużą, funkcjonalną kieszeń w części piersiowej. Opcjonalnie może posiadać zamek/zamki błyskawiczne z boku, które również ułatwiają wkładanie.

anorak burton
anorak burton

Biorąc pod uwagę popularność tego typu kurtek, prawdopodobnie należy wyjaśnić, co dokładnie sprawia, że anorak jest anorakiem, a w zasadzie jaka jest jego geneza. W tym celu zwracamy uwagę na pochodzenie tej kurtki odpornej na warunki atmosferyczne. Słowo anorak pochodzi od grenlandzkiego słowa annoraaq, które z grubsza oznacza „wiatr”. Wiatr i zimno są dokładnie tym, przed czym miały chronić pierwsze anoraki. Inuici robili je ze skór zwierząt, często z fok i karibu, które musiały być utwardzane, rozciągane i traktowane olejami, aby uczynić z nich warstwę wodo- i wiatroodporną. Teraz Gore-Tex i nylon ripstop wykonują tę pracę za nas, ku wielkiej radości fok i jeleni na całym świecie.

Inuici wyściełali swoje kurtki futrem, aby zapewnić dodatkowe ciepło, ale obecnie techniczne anoraki mogą być wypełnione puchem i materiałami syntetycznymi lub pozbawione jakiejkolwiek izolacji i po prostu działać jako warstwa wierzchnia chroniąca przed wodą i wiatrem.

Jakie są zalety tego typu kurtek dla snowboardzistów?

Brak zamka błyskawicznego ciągnącego się wzdłuż całej kurtki z przodu naszego tułowia to lepsza izolacja termiczna dla naszego ciała. Wiatr, pęd powietrza podczas jazdy nie przedostają się już tak łatwo i jest nam cieplej. Duża przednia kieszeń jest bardzo funkcjonalna i wygodna – o wiele trudniej o niekontrolowane zgubienie drobiazgów ????

anorak burton
anorak burton
anorak burton

Czasem spotykamy się z opinią, że wkładanie i zdejmowanie stanowi problem i jest niewygodne. Rzeczywiście może się tak zdarzyć. Nasze ciała mają bardzo różne proporcje, jednak dobrze dobrany rozmiar Anoraka nie powinien przysparzać kłopotów. Są ciekawą alternatywą dla klasycznych kurtek, jeśli tylko będziecie mieli okazję przymierzyć jeden z nich – nie wahajcie się, warto czasem urozmaicić swoją szafę!

Zobacz wybór anoraków:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.