Full Loop na snowboardzie?

Full Loop, czyli pełna pętla, to w skrócie spiralny tor, pokonując który trzeba wykonać niemalże backflipa. Brzmi jak kupa adrenaliny i trochę strachu. Brzmi jak coś, co totalnie chcielibyśmy zrobić na snowboardzie!

Pomysł narodził się już dość dawno – wiecie jak to jest, oglądanie editów, best tricków i zajawek snowboardowych sprawia, że w gronie snowboardzistów zawsze wpada się na jakiś szalony pomysł. Jak to czasami bywa, skończyło się tylko na gadaniu w stylu “ja bym dał radę”.

Tony Hawk’s Loop of Death

Właściwie nie jest to nic nowego. Wystarczy spojrzeć na wyczyny deskorolkarzy. W 2013 roku powstała rampa w kształcie pętli, o wdzięcznym przydomku “Tony Hawk’s Loop of Death“. Brzmi zachęcająco, prawda?

full loop tony hawk

W materiale na YouTube możemy zobaczyć proces przygotowań, testów i prób przejazdu. A testerzy to też nie byle kto – Steve Caballero, Aaron “Jaws” Homoki, Josh Stafford, Alex Perleson, Tom Schaar, Mike McGill, Corbin Harris, Owen Neider, Tyler Martin, Tony Magnusson, oraz Keegan Hawk. Nie każde podejście było udane i przyjemne, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Zobaczcie sami jak im poszło:

YouTube player

Snowboard Full Loop – Gigi Rüf | The Audi Nines 2018

Wystarczy trochę pogrzebać w sieci i okazuje się, że snowboardziści nie pozostali dłużni. Cztery lata temu, podczas zawodów The Audi Nines Gigi Rüf z Austrii wykonał Loopa na śnieżnej rampie.

full loop snowboard gigi ruf
YouTube player

Szlaki już przetarte – przynajmniej wiemy, że to jest możliwe. Swoją drogą – ciekawe które to było podejście. Myślicie, że posadził to za pierwszą próbą? Jednak może być ciężko dorównać pro riderowi umiejętnościami i samym przygotowaniem.

Po pierwsze, konstrukcja. Rüf miał do dyspozycji potężną budowlę wyszejpowaną przez profesjonalistów. Na filmie widać, że pętla po której przejeżdża jest tylko częścią sekcji złożonych ramp i skoczni. W warunkach DIY ciężko byłoby wyprofilować taką bryłę śniegu i lodu.

Po drugie, odpowiednia prędkość. Wydaje się nam, że to podstawowy element kluczowy do poprawnego przejazdu. W końcu coś musi utrzymać zawodnika blisko śniegu na samym szczycie. Więc rampa z najazdem musi być odpowiednio konkretnych rozmiarów.

Avioraz 1800 Snowpark
RedBull | Rail Loop

Dla nas ten temat brzmi jak wyzwanie

A może by tak skonstruować takiego Loopa? Myślicie, że takie zawody mają prawo bytu? A może sami chcielibyście spróbować swoich sił, jesteście pewni, że Wam się uda?

Zanim ziścimy nasze pomysły, musimy przeanalizować możliwości. Na tym etapie nasuwa się wiele pytań:

  • Konstrukcja czysto śnieżna czy jednak mieszana?
  • Jaki promień powinna mieć pętla?
  • Jak zachować względne zasady bezpieczeństwa? (choć nie sądzimy, aby ten pomysł wpisywał się w jakiekolwiek kodeksy BHP)
  • Ile osób jest gotowych podjąć próbę? W końcu potrzeba nie lada zawodnika gotowego na taką adrenalinę.

Póki co to wszystko tylko marzenia ściętej głowy. Ale naprawdę liczymy na rozwój tematu. Skontaktowaliśmy się z TechRamps (Snowparki.com) żeby poznać ich opinię.

Może ty jesteś shaperem? Budujesz snowparki? Zachęcamy do wypowiedzenia się w dyskusji – wszystkie uwagi przyjmujemy na klatę (spokojnie, te negatywne też).

Dla nas temat nie jest zamknięty. Więcej wkrótce!


Zobacz także: Kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na desce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.