Kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na desce?

Jesteś zapalonym miłośnikiem snowboardu i chciałbyś jak najszybciej zarazić swoje dziecko pasją do tego sportu? Zastanawiasz się kiedy jest ten WŁAŚCIWY moment? Podpowiadamy kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na snowboardzie.

Chcielibyśmy jednoznacznie odpowiedzieć Ci na to pytanie, ale oczywiście to wszystko „zależy”. Przede wszystkim od zdrowia i nastawiania Twojej pociechy.

YouTube player

Krąży opinia, że to narty są znacznie lepszym sportem dla najmłodszych ze względu na pozycję podczas jazdy, która jest bardziej intuicyjna i naturalna dla naszego ciała. Jednak jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie snowboardem, to nie ma przeciwwskazań, żeby rozpocząć naukę już w wieku 4-5 lat. Wielu instruktorów chwali sobie współpracę z najmłodszymi i szybkie postępy w nauce. Ważne jest jednak, żeby zachować kilka podstawowych zasad.

Przede wszystkim maluch musi czuć radość i chęć do nowej „zabawy”. Obserwując od najmłodszych lat mamę lub tatę uprawiających tę dyscyplinę, z pewnością będzie chciało ich naśladować! Pamiętaj jednak, że pierwsze lekcje powinny być krótkie i niezbyt męczące, a dodatkowo przeprowadzone przez doświadczonego instruktora z dobrym podejściem do dzieci.Wskazane są również delikatne zachęty i spora dawka uwagi rodziców! Instruktor to jedno, ale mama lub tata obserwujący i chwalący postępy to naprawdę skarb.

Kluczowy może być dobór odzieży i akcesoriów. Dziecko musi czuć się komfortowo i ciepło – dla nas to oczywiste, ale dla malucha największym motywatorem może okazać się atrakcyjny kombinezon lub deska w ulubionym kolorze. Jeśli dziecko złapie już ‘bakcyla’ i radzi sobie na stoku to fantastycznie, jeśli jednak nie – to jeszcze nic straconego.

Mimo, że nie raz widzieliśmy na stokach najmłodszych aspirujących do poziomu Jagny Marczułajtis czy Oli Król to snowboard jest uważany za sport, który wymaga większej siły niż jazda na nartach i może być trudny do opanowania dla najmłodszych. O wiele łatwiejsza może się okazać nauka jazdy na desce w wieku 10 lat, kiedy Twój junior ma już więcej siły i większą wagę. Jeśli pierwsza próba zarażenia deską nie była trafiona, warto spróbować kilka lat później.

Innym wyzwaniem w przypadku 4-5 latków na stoku może być znalezienie sprzętu snowboardowego dla maluchów.

Oferta desek i butów snowboardowych dla najmłodszych nie jest zbyt szeroka, jednak znalezienie właściwego sprzętu nie jest niemożliwe.

Bez względu na wiek w jakim Twoje dziecko rozpocznie naukę, na pierwszym miejscu zawsze stawiaj jego BEZPIECZEŃSTWO. Jeśli nie istnieją medyczne przeciwwskazania do rozpoczęcia nauki jazdy to koniecznie zaopatrz je w dobrej jakości i odpowiednio dobrane: kask i gogle, rękawiczki, odzież i sprzęt snowboardowy. Potem już pozostaje tylko cieszyć się wspólnie spędzonym czasem na stoku!

Snowboard to zabawa. Zarażenie dziecka snowboardem nie jest trudne, jeśli zawsze będziesz o tym pamiętać.

Jeżeli macie dodatkowe pytania do Oli, to śmiało możecie je kierować na Instagram >>

Znasz szkółkę specjalizującą się w szkoleniu? Daj Nam znać w komentarzu!


Zobacz także: Gogle snowboardowe | Dlaczego znowu parują? Jak dobrać?

1 comments

  1. Krystian

    Super artykuł! Dziękujemy za rozwianie naszych wątpliwości. W tym roku nasz 4 letni synek postawi swoje pierwsze kroki na desce. Mamy nadzieję, że mu się spodoba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.