Rozmowa z Dawidem Rząca dla Snowboard.pl
Dawid przedstaw się proszę i opowiedz jak długo zajmujesz się Mountainboardem.
Cześć, nazywam się Dawid Rząca, mam 26 lat i większość mojego życia spędzam na desce. Zimą można mnie spotkać na stokach i snowparkach, latem natomiast na miejscówkach mountainboardowych.
Jestem zawodnikiem, a oprócz tego trenerem i sędzią freestyle. Na snowboardzie jeżdżę ponad 15 lat, na mountainboardzie od 12 lat. Jestem również zaangażowany w organizację eventów mountainboardowych i rozwój tej dyscypliny w Polsce.
Gdzie jeździć na desce? Najlepsze miejsca żeby zacząć?
Mountainboarding jest na tyle uniwersalny, że pozwala nam jeździć niemal wszędzie. Można jeździć na stokach, na skateparku, pumptracku, bikeparkach, górskich szlakach czy też pagórkach w miejskim parku.
Oprócz tego mamy w Polsce do dyspozycji kilka miejscówek typowo mountainboardowych jak Moszczenica pod Krakowem, Korbielów czy też Rybnik.
Najlepiej zacząć moim zdaniem w “Weź Spróbuj” w Moszczenicy (mamy tu zarówno łagodny stok, jak i skocznie, jibby itp.) lub w Korbielowie. Fajną opcją są też pojawiające się raz na jakiś czas szkolenia mountainboardowe na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej.
Czy Mountainboard dla Ciebie to taka sama zajawka jak snowboard?
Tak! Moim zdaniem jest to najlepsza alternatywa na lato. Podobna technika jazdy i skoków, zajawkowa społeczność, zbliżone konkurencje i infrastruktura, a do tego te same rejony, czyli góry, bliskość natury itp.
Początkowo mountainboarding miał być dla mnie przedłużeniem sezonu snb, który w Polsce trwa powiedzmy 4 miesiące. Po kilku latach role się jednak odwróciły i to mountainboarding jest u mnie na pierwszym miejscu.
Jak dużo osób jeździ w Polsce?
W Polsce na mountainboardzie jeździ kilkaset osób, chociaż wiemy, że desek jest w tym kraju o wiele więcej
Niestety jak to w wielu dyscyplinach sportowych bywa, są lata większego i mniejszego zainteresowania, więc deski często leżą gdzieś w kącie/garażu/piwnicy i czekają na kolejne jazdki. Na eventach natomiast spotyka się stałe grono 30-50 riderów.
Czy są jakieś zawody?
Tak, w mountainboardingu rozgrywamy zawody w 4 oficjalnych konkurencjach. Są to Freestyle, Slalom, Boardercross i Downhill. Czasem organizowane są tez mniejsze eventy na pumptrackach. Freestyle podobnie jak w snb dzielimy na Big air i Slopestyle, sporadycznie natomiast pojawiają się zawody na jibbach. Jeśli chodzi o najważniejsze zawody u nas, to są to Mountainboardowe Mistrzostwa Polski (Freestyle i Slalom) pod Krakowem oraz Boardercross w Rybniku. Oprócz tego każdego roku odbywa się dużo zawodów w Europie (Francja, Anglia, Czechy, Słowenia itp.), w tym oczywiście Mistrzostwa Świata.
Jakie jest najlepsze źródło informacji w polsce na temat tej zajawki?
Najprościej śledzić profil Mountainboardinfo w social mediach. Natomiast jeśli chodzi o dłuższe artykuły po polsku to musicie wejść na stronę Mountainboardinfo.pl
Znajdziecie tam porady na temat sprzętu, zajawkowe filmy czy też relacje z zawodów.
Jak zmieniał się sprzęt i ile trzeba wydać? Co byś polecał?
Mountainboarding na przestrzeni 30 lat (pierwsze modele to wczesne lata 90) zmienił się z długich, drewnianych i topornych desek przeznaczonych tylko do zjazdu, na dopracowane sprzęty, które dają różne możliwości w zależności od preferencji.
Mówiąc bardzo ogólnie, możemy wybierać spośród decków drewnianych i kompozytowych, trucków typu skate, multichannel i matrix oraz pomiędzy kołami w rozmiarach od 6 do 10 cali.
Koszt kompletnej deski to 600-1600zl w przypadku sprzętu używanego oraz 1400-3400, gdy mówimy o nowych modelach.
Na początek polecam zakup deski używanej, by sprawdzić jak i gdzie jeździ się nam najlepiej. Osoby do 60kg i dzieci powinny rozglądać się za deskami na krótkim decku (do 95cm), truckach typu skate i kołach nie większych niż 8 cali. Dorośli natomiast powinni wybrać model z truckami typu multichannel/matrix II oraz kołami 8 cali.
Jeśli miałbym podać konkretne firmy to będzie to MBS Mountainboards oraz Haero Boards.
Dla zajawki polecamy przyjrzeć się poniższym produkcjom:
Zobacz także: Co robią snowboardziści latem?
Marcin
Mountainboard? ma tyle samo wspólnego ze snowboardem co longboard, skateboard itd. Czyli tylko to że stoimy na desce i podobnie wykonujemy tricki na rurkach i boksach i tyle.
Natomiast Freebord poprzez konstrukcję swoich trucków odwzorowuję technikę jazdy 1 do 1 do snb. Na środkowych kółkach jedziemy na wprost na bocznych jedziemy skrętem ciętym. I mamy możliwość ustawiania promienia skrętu natomiast w każdym momencie możemy przejść w jazdę skrętem ślizgowym i przechodzić w slajdy.
Do tego dochodzi jazda jiibingowa gdzie chłopaki robią już naprawdę grube akcje kopiuj wklej ze snowparków.
Poczekajcie chwilę jak wejdzie wersja terenowa i snb w wersji letniej zamiecie wszystko.
16-18 wrzesień Góry Sowie – Polska edycja STS 2022 – zapraszam na testy – Reczka 26 58-320 Walim – dzwonić 536071684
https://fb.watch/fqR16RJXwa/
Mountainboardinfo
Nie zgodzę się.
Kiedy ostatni raz jeździłeś na mountainboardzie? Na jakim secie i w jakim terenie?
Jeździłem z chłopakami z freeboard poland lata temu i wiele osób przyznawało, że we freeboardzie jest więcej marketingu niż feelingu z snb ?
Przeszkody 5x mniejsze niż snb i wypadanie z wiązań przy co drugiej ewolucji jest daleko od snowboardowego freestyle…
Pozdrawiam