Anna Gasser – The Spark Within – Recenzja filmu

Muszę przyznać, że choć jestem fanem Anny Gasser, to premiera tej produkcji jakoś mi umknęła rok temu. A ponieważ obecnie intensywnie czekam na pierwszy śnieg, jest to czas aby nadrabiać zaległości. Film możecie obejrzeć w całości na RedBull TV tutaj.

Źródło: facebook.com/annagassersnow

Zacząłem kibicować Anne 4 lata temu gdy zobaczyłem jak w sezonie 2018 jako pierwsza kobieta skoczyła potrójnego Underflipa. Gasser pokazała, że kobiecy snowboard jest na wysokim poziomie. Później dowiedziałem się też o jej przeszłości gimnastycznej – a ponieważ sam kiedyś trenowałem akrobatykę – stała się mi jeszcze bliższa. Pomimo to wcześniej nie miałem okazji przyjrzeć się jej karierze bardziej wnikliwie. Kibicowałem jej jak innym zawodniczkom z Europy i wielokrotnie odnosiłem z tego satysfakcję, bo wbijała się na pudło zwycięzców.

Film jest autobiografią z dużą ilością prywatnego materiału z rodzinnych archiwów. Więc mamy okazje poznać Anne od najmłodszych lat – jakim była dzieckiem, kiedy wsiadała na snowboard (co nastąpiło zaskakująco późno). Nie zabrakło oczywiście ukazania najważniejszych momentów w jej karierze.

Cały film jest według mnie bardzo ciekawie poskładany. Zaczyna się od scen z nieudanych dla Gasser zawodów Big Air. Po tym “drastycznym” wstępie przechodzimy dopiero do całej historii oprawionej w świetne ujęcia i piękne zimowe kadry. Oglądając kolejne produkcje snowboardowe nie da się nie zauważyć, że kontuzje i urazy na tak wysokim poziomie są nieodłącznym elementem – nie zabrakło ich również w tym tytule.

Ale to nie tylko ładne widoczki i imponujące ewolucje. Oglądając “The Spark Within” dowiadujemy się jak wiele Anna Gasser zrobiła dla rozwoju snowboardingu w Austrii. Dzięki nagrodzie ‘sportowiec roku’ podniosła rangę snowboardu jako dyscypliny w krainie narciarzy. Obecnie władze federacji zimowej oraz większa część społeczeństwa patrzy na snowboard jak na dyscyplinę sportową równą narciarstwu. I oby tak dalej.

YouTube player

Co pisze producent o Annie?

“Anna Gasser wielokrotnie udowadniała, że jest najbardziej progresywną zawodniczką w historii snowboardingu. Wylądowała pierwszego na świecie double cork’a i potrójnego underflipa, a w międzyczasie wywalczyła swój pierwszy złoty Medal Olimpijski. Jej osiągnięcia przemawiają same za siebie. Nagranie pełnometrażowej produkcji z jej udziałem, było tylko kwestią czasu.”

Gasser podbiła światową scenę snowboardową prawdziwym szturmem. Gdy w roku 2013, jako pierwsza kobieta na świecie wylądowała double cork’a 900, całe środowisko przeżyło prawdziwy szok. Mało kto spodziewał się jednak, że był to dopiero początek niezwykłej kariery austriackiej snowboardzistki. Zwycięstwo w Pucharze Świata, złote medale na X-Games, odblokowanie kolejnych trików – dla tej dziewczyny po prostu nie ma rzeczy niemożliwych!

Źródło: redbull.com

Reakcja byłego zawodnika i dobrego przyjaciela Anny, Spencera O’Briena po wylądowaniu przez Gasser potrójnego Underflipa mówi sama za siebie: “Gdy Anna wylądowała tą sztuczkę, zakończyła erę “dobre, jak na dziewczynę” – to było coś niezwykłego dla całego środowiska i każdego snowboardzisty!” Film “The Spark Within” poświęcony jest niezwykłej karierze Anny, z którego każdy fan sportów zimowych, może dowiedzieć się, jak wyglądają kulisy życia najbardziej niezwykłej snowboardzistki wszech czasów. Wzloty, upadki, spektakularne zwycięstwa i poważne gleby – właśnie tak wygląda sportowe życie “od kuchni”.

Profil @annagassersnow na Instagramie

Szczegóły filmu

Produkcja: Media House

Czas: 61min

Data premiery: 2021

Ocena 8/10


Zobacz także: Filmy Snowboardowe – The Unholy Mountain

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.