Niesamowite finały SBX | Pekin 2022

Oglądamy relacje, śledzimy wyniki i podsumowujemy finały snowboardcross Pekin 2022

SBX Kobiety

W finale startu kobiet SBX na tegorocznej Olimpiadzie w bramie startowej stanęły cztery mocne zawodniczki gotowe na ostrą jazdę. Mistrzyni Olimpijska Chloe Trespeuch (srebrna medalistka z Sochi) z Francji, Belle Brockhoff – reprezentantka Australii, 24 letnia Kanadyjka Meryeta Odine oraz wielokrotnie dekorowana Lindsey Jacobellis z USA, która przez wiele lat złej passy (od czasu pechowego graba w finale SBX w Turynie) nie zdobyła do tej pory złota.

Jacobellis szybko objęła prowadzenie i wyglądało na to, że Trespeuch nie da rady jej dogonić. Brockhoff po błędnym starcie straciła szansę na walkę o pierwsze miejsce. Do końca nie udało jej się nadrobić strat.

W sekcji rollerów Amerykanka dała ze swoich nóg ile mogła, a na ostatniej skoczni zwycięstwo miała w kieszeni. Moment na który czekała od 16 lat nadszedł i na swoich piątych igrzyskach 36 letnia Lindsey zatriumfowała.

Chloe uplasowała się na drugim miejscu ze swoim drugim srebrem po Sochi 2014, natomiast Meryeta, która na Olimpiadzie 2018 nie pojawiła się w związku z kontuzją ukończyła z brązem.

Jacobellis przyznała na koniec w wywiadzie, że nie przyjechała tam z myślą o odkupieniu – to dla samej radości uczestniczenia. Ale jak wiemy milej wspomina się takie chwile z krążkiem na szyi, zwłaszcza złotym.

SBX Mężczyźni

Po zaciętej walce kobiet przyszła pora na mężczyzn. W dużym finale w bramie spotkali się Omar Visintin z Włoch, Eliot Grondin – młody reprezentant Kanady, oraz dwóch Austriaków Julian Lueftner i Alessandro Haemmerle.

Zaraz po otwarciu bramy Kanadyjczyk objął prowadzenie jak we wszystkich poprzednich heatach. Z niesamowitą prędkością zajął świetną pozycję, mimo tego, że Haemmerle cały czas siedział mu na ogonie.

Po napędzeniu się w sekcji rollerów Alessandro coraz bardziej zbliżał się do Grondin’a, a po skoku parli już łeb w łeb. Dosłownie, wykonując te same ruchy Austriakowi udało się wyminąć Kanadyjczyka.

Z tyłu grupy również toczył się bój o brąz Lueftner bronił jednak 3 miejsce.

W niebywałym fotofiniszu 20 letni Mistrz Świata Grondin i Haemmerle przecięli linię mety. Austriak na swoich trzecich występach Olimpijskich odszedł ze złotym triumfem. Z Kanadyjczykiem który otarł się o pierwsze miejsce 0,02 sekundy.

Omar Visintin – weteran SBX uplasował się na trzecim miejscu, zrzucając z podium Lueftnera.


Zobacz także: Max Parrot najlepszy w Slopestyle’u | Pekin 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *