Kask snowboardowy | Jak wybrać najlepszą ochronę?

Kaski snowboardowe cieszą się coraz większą popularnością wśród snowboardzistów. Podpowiadamy jak wybrać kask snowboardowy, aby chronić to, co najważniejsze.

Dziś już nikogo nie dziwi popularność kasków, jednak jeszcze parę – paręnaście lat temu na stokach królowały czapki. Kask był zarezerwowany dla profesjonalistów, a amatorzy na stokach zadawali szyku w kolorowych nakryciach głowy, które z ochroną przed urazami nie miały nic wspólnego. Te czasy możemy dziś tylko powspominać – na stokach praktycznie wszyscy jeżdżą w kaskach, a półki sklepowe uginają się od mnogości modeli.

Jaki kask dla snowboardzisty będzie najlepszy?

Przede wszystkim ten na głowie, a nie pozostawiony w domu. Koniecznie dobrze dopasowany. Ale jeśli stoisz przed wyborem nowego modelu to pamiętaj o kilku aspektach.

Kup NOWY kask!

Używana deska – ok, wiązania – spoko, buty – jeśli nie masz innej opcji, kask – NIGDY! Niestety, nie warto liczyć na uczciwość osoby sprzedającej jeśli na szali jest Twoje zdrowie lub życie. Nie poznasz jego dokładnej historii – ile upadków zaliczył, w jaki sposób był użytkowany, przechowywany czy w końcu jaki jest jego termin przydatności (tak, kaski mają swój termin przydatności, ale o tym dalej).

Pamiętaj!

Mocniejsze uderzenie kaskiem, czy upadek z wysokości = nowy kask!

“Po upadku mój kask pękł na pół, czy to znaczy, że był słabej jakości?”

Absolutnie nie! To właśnie oznacza, że zadziałał prawidłowo. Aby kask ochronił naszą głowę podczas mocnego upadku musi pęknąć. Właśnie wtedy impet uderzenia jest pochłaniany przez skorupę i trzymany z dala od głowy. Z tego powodu po każdym wypadku należy wymienić kask. Mimo braku widocznych uszkodzeń po upadku, struktura Twojego kasku może być na tyle naruszona, że przy kolejnym już Cię nie ochroni.

Wybierz model przeznaczony do sportów zimowych

Temat wydawałby się oczywisty, ale wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami, niestety głównie rodziców, czy kask który zakupili dziecku na rower może również służyć jako ten na snowboard. Absolutnie nie może! Kask rowerowy, wspinaczkowy, budowlany ani żaden inny nie nadaje się do uprawiania snowboardu czy narciarstwa. Każdy z wyżej wymienionych spełnia inną funkcję ochronną!

Zdecyduj się na zaufaną markę, która jest na rynku od lat

Zwróć uwagę na atest. Kaski snowboardowe powinny być zgodne z normą EN1077:2007. Unikaj sprzętu nieznanych firm które znajdziesz w supermarketach lub na podejrzanych aukcjach w Internecie.

Pamiętaj o dacie przydatności

Niestety, kask tak samo jak jogurt, który wczoraj kupiłeś ma swoją datę ważności. Jest ona trochę dłuższa – zazwyczaj wynosi 5 lat, ale trzeba o niej pamiętać kupując np. model z zeszłorocznej kolekcji. Absurd? Kask nie spleśnieje (chyba, że zostawisz mokry w szafie, to istnieje pewne ryzyko), ale materiały z jakich jest wykonany utleniają się z czasem, nie są obojętne na różnice temperatur, stają się bardziej kruche, jednocześnie tracąc właściwości ochronne. Kupując kask w sklepie zwróć uwagę czy nie jest obity, czy ma oryginalne opakowanie, może to świadczyć o sposobie w jaki był przechowywany.

Idealne dopasowanie

kask anon / snowboard helmet anon burton

Kask bezkompromisowo musi być wygodny. Warto przymierzać różne rozmiary w różnych modelach aby znaleźć ten idealnie leżący na naszej głowie. Pamiętaj, że kask nie powinien być ani za luźny, ani zbyt ciasny. Warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w system BOA – pokrętło na karku, które umożliwia precyzyjne dopasowanie obwodu do wielkości naszej głowy.

Nowe technologie

Pomijając ogromny wybór modeli, kształtów i kolorów, obecnie mamy też dostęp do nowoczesnych technologii jeszcze bardziej zwiększających nasze bezpieczeństwo. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom takim jak WaveCel lub Mips, które możecie kojarzyć np. z kasków rowerowych.

WaveCel

Kaski z systemem WaveCel posiadają specjalnie zaprojektowaną trójwymiarową wkładkę, która w przypadku uderzenia dodatkowo chroni naszą głowę. Niezależnie od kierunku uderzenia, matryca WaveCel rozprowadza i rozprasza energię zderzenia, wyginając się, zgniatając i ślizgając wewnątrz skorupy kasku. Według badań WaveCel absorbuje do 73% więcej siły obrotowej niż standardowa wyściółka kasku.

kask wavecel
kask wavecel snowboard

Mips®

System bezpieczeństwa Mips® obejmuje warstwę o niskim współczynniku tarcia, która jest zawieszona na przegubach wewnątrz kasku, która umożliwia wielokierunkowy ruch o 10-15 mm przy uderzeniach pod kątem, co ma pomóc zmniejszyć siłę obrotową działającą na głowę.

kask mips

Czy kask dla snowboardzisty różni się czymś od tego dla narciarza? Z zasady raczej nie, spełniają te same funkcje, gdyż obie grupy narażone są na urazy powstałe w podobny sposób. Wśród kasków częściej wybieranych przez snowboardzistów znajduje się tzw. ORZECH. Charakteryzuje się bardziej zaokrągloną skorupą i lepiej chroni potylicę.

Wybierz ten, który nie tylko jest bezpieczny i wygodny ale też skradł Twoje serce. W końcu stylówka na stoku też jest ważna!

Wybór kasków renomowanych marek znajdziesz tutaj:


Zobacz także: Ile sezonów wytrzymują buty snowboardowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.