Ile sezonów wytrzymują buty snowboardowe?

Ile sezonów wytrzymują buty snowboardowe? Co zrobić aby wytrwały dłużej? Podpowiadamy jak to jest z trwałością obuwia snowboardowego i jak odpowiednio o nie zadbać.

Kupując sprzęt (który w obecnych czasach niestety nie należy do najtańszych) chcielibyśmy, żeby służył nam jak najdłużej. Nie ma określonej daty przydatności, jednak z czasem nawet najdroższe buty stracą swoje właściwości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że but z niższym flexem straci swoje właściwości szybciej niż ten z wysokim, jednak jest to dosyć spore uogólnienie.

Wszystko oczywiście zależy od kilku czynników:

Ile czasu w sezonie spędzasz na stoku?

Czy jest to tygodniowy wypad, kilka weekendów w roku, czy spędzasz w górach znacznie więcej czasu, a może jesteś instruktorem? Im częściej i bardziej intensywnie eksploatujesz buty, tym zdecydowanie szybciej będą wymagały wymiany, ale to raczej nie jest dla Ciebie wielkim odkryciem.

Jak dbasz o buty?

Czy po zakończonej jeździe zostawiasz je wilgotne na noc w samochodzie? Oblepione śniegiem, piaskiem i kamieniami? Pielęgnacja butów jest bardzo ważna i zdecydowanie może przedłużyć ich żywotność.

Po każdej wizycie na stoku, zabierz buty ze sobą do pomieszczenia o temperaturze pokojowej, ale z dala od źródeł ciepła (grzejników!), jeśli buty są wilgotne wewnątrz możesz zastosować specjalne suszarki. Taka suszarka doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku butów snowboardowych ale każdych innych również, jest więc bardzo przydatnym i niedrogim gadżetem. Część suszarek wyposażona jest w emitery promieniowania UV, które skutecznie usuwają bakterie, czyli główne źródło nieprzyjemnych zapachów. Gdy Twój but jest wyraźnie mokry, wyjmij liner (but wewnętrzny) i susz osobno.

Po sezonie warto zadbać o odpowiednie miejsce dla swoich snowboardowych skarbów! Wybierz suche pomieszczenie i odpowiednie pokrowce na (wyczyszczony!) sprzęt.

Jakim typem Ridera jesteś?

Pytanie brzmi trochę jak tytuł psychotestu z Bravo Girl, ale ma tutaj swoje uzasadnienie. Jeśli jesteś amatorem, który preferuje napawanie się alpejskimi widokami, korzystasz z przygotowanych tras i jeździsz spokojnie to jest duża szansa, że Twoje buty przetrwają kilka sezonów w niezłym stanie.

Z drugiej strony, jeżeli masz w sobie niespokojnego ducha, szukasz wrażeń na stoku i jeździsz agresywnie, to będziesz zmuszony szybciej zainwestować w nowe buty. Niezbyt korzystny wpływ na buty mają również wizyty w snowparkach. Tam z kolei dodatkowo narażasz się na mechaniczne uszkodzenia elementów buta, ale czegóż się nie robi dla tej dawki adrenaliny?

Jak poznać, że czas na wymianę?

Zdecydowanym sygnałem do zmiany, jest słabsze przełożenie Twojej siły z nogi do deski. Decha staje się mniej responsywna, jakbyś musiał włożyć więcej siły w dociśnięcie krawędzi. Czujesz, że but jest luźniejszy, łatwiej się ugina, a Twoja jazda jest mniej precyzyjna. Jeżeli po wykluczeniu innych czynników, takich jak gorszy dzień, słabsza kondycja czy gorsze warunki na stoku, dalej nie czujesz pełnego komfortu w bucie, to może oznaczać zbliżający się czas na wymianę.

Średnio zakładamy, że przeciętna para butów snowboardowych powinna wytrzymać około 150 dni na śniegu. Oczywiście należy traktować ten pułap czysto informacyjnie.


Zobacz także: UNION Bindings 2024 | Nowa generacja Force i Trilogy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.