HBO: “Dear Rider” | historia Jake’a Burtona

HBO Original prezentuje: Dear Rider. Historia ojca snowboardu – Jake’a Burtona. Skąd wziął się snowboard i jak się rozwijał?

HBO: Dear Rider

Jakkolwiek to zabrzmi… ten film dokumentalny o Jake’u Burtonie to według mnie najważniejszy film o historii snowboardu jaki powstał.

Choć tytuł sugeruje, że kierowany jest do snowboardzistów, to jednak jest to pozycja obowiązkowa do obejrzenia nie tylko przez fanów tej dyscypliny, ale także osoby które chciałyby wiedzieć jaką drogę odbył snowboard by z niszy dojść do masowej zajawki.

Jak wielkim wizjonerem był Jake, jak ciężka była to droga. Oczywiście poznamy też wiele osób, które miały wpływ na rozwój Burtona – niektórzy już nie żyją, jak Craig Kelly; czy byłych zawodników takich jak Terje Haakonsen, Shaun White lub Kelly Clark.

HBO: Dear Rider

Nawet jeśli interesujesz się snowboardem od dawna albo jeździsz na desce pond 20 sezonów to i tak dowiesz się o rzeczach, o których po prostu nie miałeś pojęcia. Lub były one niezrozumiałe z perspektywy osoby mieszkającej w Europie.

Konflikt z Tomem Sims’em jest teraz dla mnie bardziej zrozumiały, choć być może warto byłoby poznać wersje historii z drugiej strony. Ale jeśli to przyczyniło się do dalszego rozwoju to być może był on potrzebny.

Uświadomiłem sobie też jak bardzo przełomowa była dla snowboardu jazda “tyłem do przodu” czy samo wstawienie krawędzi. Kiedy powstał pierwszy halfpipe. Jaką rolę miała kultura skateboarding’u i surfingowa dla Burtona.

Najważniejsze rzeczy jednak przez te wszystkie lata się nie zmieniły… to jest RADOŚĆ jaką daje jazda na desce bez względu na to, czy będziesz szukał kontaktu z naturą poza trasą, czy doskonalił nowe ewolucje w snowparku.


Dzięki Jake, za to co dla nas zrobiłeś.
#RideonJake

Official Trailer

HBO Original

YouTube player
HBO: Dear Rider

Gdzie obejrzeć film? W tej chwili jest to możliwe tylko na HBO MAX (w Polsce HBO MAX dopiero w styczniu).


Od 14 grudnia będzie też dostępny na innych platformach. A pewnie za rok będzie też dostępny na RedbullTV za free.

Data premiery: 17 października 2021
Produkcja: Red Bull Media House
Czas: 1 h 31 minut
Ocena: 10/10


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.