Bezpieczny freeride – zestawy lawinowe ABC

Kochasz freeride? No pewnie, że tak! Freeride to wolność! Jazda poza wyznaczonymi trasami zawsze budziła duże zainteresowanie snowboardzistów. Brak ograniczeń, zmienne ukształtowanie terenu, świeży puch, przeszkody terenowe – freeride to jest właśnie to, po co jeździmy na deskach.

Wolność, jaką daje szusowanie po dzikich stokach jest uzależniająca, ale bywa też niebezpieczna. Aby zminimalizować ewentualne zagrożenia warto zapoznać się ze sprzętem wspierającym nasze bezpieczeństwo poza wyznaczonymi trasami. Zacznijmy od “must have” czyli lawinowego zestawu ABC.

W skład klasycznego zestawu wchodzi: detektor lawinowy, sonda i łopata.

Detektor to urządzenie elektroniczne, przeznaczone do szybkiej lokalizacji osób zasypanych pod śniegiem. Może on pracować w trybie nadawania lub odbioru. Gdy przebywamy w terenie zagrożonym lawiną, urządzenie powinno być zawsze ustawione w trybie nadawania.

Sonda to przyrząd przeznaczony do przeszukania miejsca, w którym zeszła lawina. Sondy lawinowe wykonuje się ze składanych rurek o dużej wytrzymałości (na pewno widziałeś kiedyś jak składa się rurki od stelaża namiotu) cienką sondę wbija się w miejsce lawiny, które wskazuje detektor i w ten sposób poszukuje się dokładnej lokalizacji i głębokości zasypania osoby.

Łopata – tego już chyba nie trzeba wyjaśniać, prawda? Kiedy detektor odnajdzie położenie twojego towarzysza, a za pomocą sondy określisz jak głęboko pod śniegiem się znajduje, nie pozostaje Ci nic innego jak zacząć przekopywać śnieg solidną łopatą – oczywiście ultralekką, nikt nie jeździ ze szpadlem przytroczonym do plecaka.

Istnieje też specjalistyczny sprzęt, który ma szansę uchronić cię przed przysypaniem lawiną – Plecak Lawinowy. W sytuacjach ekstremalnych ów plecak może pomóc nam uniknąć konsekwencji zejścia lawiny. Niejednokrotnie osoby, które posiadały plecak lawinowy w chwili wypadku, nie wymagały żadnej pomocy, a co więcej – były w stanie udzielić jej innym.

freeride bezpieczeństwo - plecak lawinowy
freeride bezpieczeństwo - plecak lawinowy

System działania plecaka lawinowego jest stosunkowo podobny w większości dostępnych na rynku modelach, jest to poduszka powietrzna, której zadaniem jest utrzymanie nas na powierzchni śniegu. Ten rodzaj sprzętu jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zasypania. Mimo tego, że nie zastąpi on profesjonalnego sprzętu, takiego jak łopata, sonda czy detektor, stanowi jego znakomite uzupełnienie.

Na koniec mały drobiazg, który być może już znajduje się przy twojej kurtce lub spodniach, a Ty nawet o tym nie wiesz. Recco to niepozorna mała blaszka przyszywana przez topowych producentów do ich odzieży zimowej. Ta blaszka to tzw. “reflektor“.

Ratownicy górscy na całym świecie wyposażeni są w aktywny detektor Recco, który wysyłając sygnał radiolokacyjny lokalizuje pasywny reflektor przyszyty do twojej odzieży nawet wiele metrów pod śniegiem.

Więc jeśli teraz oglądasz swoją kurtkę snowboardową i nie widzisz nigdzie małego napisu Recco, to nie martw się możesz kupić sam reflektor i po prostu mieć go zawsze w kieszeni kurtki. Jest mały, lekki i na pewno nie będzie Ci przeszkadzał, a być może uratuje kiedyś życie.

Last but not least. Nawet najlepszy sprzęt nie uchroni Cię tak, jak rozsądne planowanie freeride’u, znajomość topografii terenu i zagrożeń lawinowych. W Polsce coraz popularniejsze są szkolenia z turystyki zimowej, które w dużej mierze opierają się na nauce o lawinach, ich przewidywaniu i unikaniu, to wiedza, która przydaje się nie tylko turystom pieszym ale również snowboardzistom i narciarzom, którzy wybierają się poza trasy!

Baw się dobrze i bądź bezpieczny w puchu!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.