Śnieżny wake, czyli jak jeździć za samochodem

Wyciągi ciągle nieczynne, a w prognozie solidny opad śniegu. To napędza pomysły na alternatywne sposoby jazdy na desce. Jednym z nich jest śnieżny wake – jazda za samochodem!

śnieżny wake

Na pewno wiele osób myślało lub myśli o tym, czy przy sprzyjających warunkach spróbować poszaleć trochę na desce za samochodem.
Zanim przejdziesz dalej, jest to ważne żebyś wiedział, że uważam taką aktywność za bardzo niebezpieczną. W skrajnych przypadkach mogącą skutkować kalectwem lub śmiercią.Prawdopodobnie i tak ktoś będzie próbował w ten sposób pojeździć, więc może po przeczytaniu tego tekstu będzie bogatszy o doświadczenia, jakie mieli inni.


Najlepiej, aby w zabawie uczestniczyły co najmniej 3 osoby – czyli kierowca, obserwator i rider.

▷ Dzięki takiej grupie kierowca może skupić się na drodze, a obserwator zamelduje o wszelkich problemach lub zgubieniu ridera. Dobrze używać swojej starej deski, gdyż uszkodzenie jest bardziej niż pewne.

▷ Zestaw z barem (może być stara rowerowa kierownica albo drążek jak w wake’u) montujemy na zrywce zamontowanej przy haku samochodu, na wszelki wypadek gdyby niefortunnie lina zahaczyła o przeszkodę. To sprawi, że nie uszkodzimy samochodu, ani kogoś postronnego. Zrywkę można zrobić na jakimś szerokim rzepie, w ostateczności za zrywkę może robić też cieńsza linka, która jest zamontowana w taki sposób, aby urwała się w momencie zahaczenia o coś. 

▷ Do zabawy wybieramy najlepiej oddaloną od wszelkiego ruchu i pustą przestrzeń lub – w ostateczności – mało uczęszczaną drogę, na której akurat nie ma nikogo. Im więcej śniegu tym oczywiście lepiej, natomiast takim minimum jest pewnie około 20 cm i najlepiej z podkładem, czyli starszym opadem śniegu. Dobrze jest znać tę drogę w warunkach bez śniegu, ponieważ gdy dopada większa jego ilość, niektóre przeszkody po prostu mogą być niewidoczne.

▷ Jeśli masz doświadczenie na wakeboardzie to wiesz, że prędkość musi być umiarkowana. Ustalcie z obserwatorem system znaków dotyczących prędkości. Warto jechać z otwartą klapą bagażnika (nie dotyczy sedanów), bo zwiększy to kontakt z osobą na końcu liny.

▷ Długość liny to nie mniej niż 15m, tak aby można było zboczyć z drogi i skosztować świeżego śniegu. To jednocześnie będzie zawór bezpieczeństwa, który pozwoli nam puścić linę i zahamować.  

▷ Jeździmy obowiązkowo w kasku i ochraniaczach, jeśli takie posiadasz. 

Na filmie od Redbull’a zobacz jak robi to Eero Ettala w Finlandii:

YouTube player

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.