Po sezonie: Pumptrack zamiast snowboardu?

Zima może się skończyć, ale to nie znaczy, że musisz zapomnieć o snowboardzie. Pumptrack to świetna alternatywa dla ulubionych zimowych aktywności. Więc bierz deskę i ruszaj na trasę!

Zima może się skończyć, ale to nie znaczy, że musisz zapomnieć o snowboardzie. Jeśli szukasz fajnego i ekscytującego sposobu na dalsze ćwiczenie swoich umiejętności i sprawności to pumptrack może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

pumptrack

Jazda na deskorolce po pumptracku polega na ‘pompowaniu’, czyli rozpędzaniu się na specjalnym torze z dużą ilością rollerów i band, przypominających te na znanych i lubianych banked slalomach.

To nie tylko świetny sposób na poprawienie równowagi, kontroli i prędkości na desce (jakiejkolwiek desce, to działa wymiennie, serio) ale także bardzo przyjemny sposób na pozostanie aktywnym i cieszenie się rozkwitającą przyrodą.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy początkującym, który chce spróbować czegoś nowego, jazda na pumptracku to świetny opcja na podniesienie swojej sprawności i utrzymanie adrenaliny długo po tym, jak śnieg się roztopi.

pumptrack
pumptrack
pumptrack

Czym jest Pumptrack?

Pumptrack to tor złożony z serii pagórków (tzw. rollery), zakrętów i przeszkód, które pozwalają na ciągłą, szybką jazdę bez konieczności odpychania się na deskorolce. Jazda na pumptracku polega na wykorzystaniu techniki pompowania, która pozwala na utrzymanie i nabieranie prędkości dzięki sprężystym ruchom ciała. To oznacza, że wykorzystujemy siłę grawitacji i technikę zamiast klasycznego odpychania.

YouTube player

Korzyści z jazdy na Pumptracku

Jazda na pumptracku nie tylko zapewnia wiele frajdy, ale ma również wiele korzyści dla twojego zdrowia i umiejętności jazdy na snowboardzie. Dzięki temu możesz poprawić swoją równowagę, koordynację ruchową i siłę nóg. Jak każda aktywność fizyczna pozwala zachować ciało w formie i poprawia wydolność. Poza tym to świetna okazja do wyjścia na świeże powietrze, szczególnie w obecnej słonecznej aurze.

Ponadto, jazda na pumptracku pozwala na doskonalenie balansu i wytrzymałości mięśni, co może poprawić twoje umiejętności w innych dyscyplinach, takich jak snowboard czy wakeboard.

Jak zacząć swoją przygodę z Pumptrackiem

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z jazdą na pumptracku pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie odpowiedniego toru. Warto rozejrzeć się po okolicznych parkach, gdzie często można zaleźć niewielkie pumptracki. Nie martw się, jeżeli nic nie znalazłeś – w internecie i na portalach społecznościowych znajdziesz wiele grup zainteresowań, gdzie zajawkowicze wymieniają się miejscówkami albo ustawiają na spotach na wspólną jazdę. Swoją drogą, umówienie się z doświadczonymi riderami to świetny sposób na złapanie podstaw.

Idąc na tor oczywiście wypadałoby mieć deskę. Najlepiej swoją, idealnie dopasowaną pod siebie. Wiadomo, że nie zawsze jest taka możliwość, szczególnie wśród osób, które jeszcze nie wiedzą czy złapią bakcyla. W większych miastach możecie znaleźć wypożyczalnie sprzętu, które oferują sety specjalnie pod pumptrack.

Kupując swoją pierwszą deskę, skup się na istotnych parametrach, tzn. jej wadze, kształcie czy rdzeniu, i najważniejsze – na odpowiednich truck’ach i kółkach. Najlepsze deski na pumptrack to tzw. surfskate – szerokie blaty w typie cruiser’ów osadzone na specjalnych, wysokich i miękkich truck’ach, pozwalających na swobodne pływanie dechą niczym po fali.

Trucki twojej deski powinny być przystosowane do ciasnych skrętów i być bardzo miękkie. Na klasycznej deskorolce pumptrack wchodzi na wyższy level trudności i kieruje się trochę innymi zasadami. Kółka do surfskate’ów są większe niż klasyczne, przypominają bardziej te od longboardów i powinny być dość miękkie. Do tego warto wybrać wysokiej klasy łożyska zapewniające gładkie toczenie sie po asfalcie.

Najpopularniejsze w tej kategorii i warte polecenia dechy znajdziecie w ofercie Carver Skateboards i Fish Skateboards:

Technika i początki

Jeśli już znalazłeś odpowiedni tor i masz swój sprzęt, czas na naukę jazdy na pumptracku. Opanowanie właściwej techniki może trochę zająć, ale pamiętaj, że trening czyni mistrza.

Zacznij od płynnego przemieszczania się na desce, odpychania, hamowania i wykonywania zakrętów. Następny krok to zjazdy. Musisz czuć się pewnie i stabilnie zjeżdżając ze szczytu bandy. Potem zostaje już tylko opanowanie odpowiedniej pozycji i pompowania – czyli rytmicznego dociskania i odciążania deski za pomocą ruchów ciała. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest utrzymanie równowagi i płynność ruchów.

YouTube player

Bezpieczeństwo podczas jazdy na Pumptracku

Podczas jazdy na pumptracku należy zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, zawsze nosić kask i ochraniacze, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Ponadto, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i że jest on w dobrym stanie. Nie próbuj również zbyt szybko i nie próbuj za dużo na początku. Zacznij od niskich rollerów i band, z prędkością, którą będziesz w stanie kontrolować. Gdy poczujesz się pewnie, przechodź na wyższe bandy i większą prędkość.

W bardziej zatłoczonych miejscach ważne jest, aby myśleć z wyobraźnią. Na pumptracku wbrew pozorom można się porządnie rozpędzić, dlatego trzeba zwracać uwagę na wszystkich uczestników znajdujących się wokół, a pomiędzy lapsami poszczególnych osób zachować odpowiednią odległość. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, bo nigdy nie możesz mieć pewności jaką trasę obierze osoba z naprzeciwka.

Tory bywają całkowicie różne. Od małych, przenośnych kompozytowych ścieżek w kształcie owalu; do ogromnych kompleksów, pełnych betonowych lub asfaltowych ścieżek połączonych w różnych konfiguracjach.

Dla chętnych dodatkowych wrażeń mamy świetną wiadomość – na temat torów do pompowania na desce istnieje trochę rożnych wariacji. Jedną z nich jest tzw. sucha fala do jazdy na surfskate, czyli specjalnych deskorolkach. Te dechy mają bardzo miękkie i zwrotne trucki, dzięki którym jazda po suchej fali maksymalnie przypomina wrażenia z surfowania.

W Polsce jest kilka miejsc z falą, między innymi nad morzem w lato (Jastarnia) czy na wake parku pod Warszawą (Brwinów). Na miejscu oprócz specjalnej rampy udającej fale są tez instruktorzy i sprzęt do wypożyczenia, więc pozostaje tylko spróbować.

pumptrack
| Cutback Wave
pumptrack
| Cutback Wave

Jeśli szukasz sposobu na kontynuowanie swoich umiejętności snowboardowych po zakończeniu sezonu, jazda na pumptracku może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki podobieństwom w równowadze i koordynacji ruchów, jazda na pumptracku może pomóc Ci nie wypaść z formy przez całe lato, a może nawet odblokować nowe umiejętności.

Ponadto, jazda na deskorolce pozwala na rozwijanie nowych umiejętności, budowanie mięśni i wytrzymałości, co na pewno zaplusuje na początku następnego sezonu zimowego!


1 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.